Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paraziti

VEŠ DĚTSKÁ

 

Co je veš dětská?

Veš dětská (Pediculus capitis) je bezkřídlý hmyz, který žije pouze ve vlasech lidí, nejčastěji dětí ve věku 6-15 let. Bodá a saje krev. Délka jejich těla se pohybuje mezi 2-3,5 mm. Vši mají 3 páry nohou, jsou opatřené silnými drápy, jimiž se pevně přidržují vlasů.

Samička klade vajíčka, zvaná hnidy, která přilepuje pevným tmelem na vlasy, těsně u pokožky. Vajíčka vší (nazývaná hnidy) jsou ve srovnání s velikostí jejich těla poměrně veliká, asi 0,8 mm dlouhá. Z hnid se již za 7 dní vylíhnou larvy vší, které začínají ihned bodat a sát krev.

Mezitím vlas trochu povyroste, ale prázdné vaječné obaly zůstávají pevně přilepeny a s vlasem postupně odrůstají. Jestliže je délka vlasu mezi přilepenou hnidou a pokožkou větší než 1 cm, jsou hnidy s největší pravděpodobností mrtvé, nebo již vylíhlé.

Čerstvě vylíhlé larvy vší jsou světle zbarvené a jen asi 1 mm dlouhé, a proto se snadno přehlédnou. Než dospějí, třikrát se svlékají. Celý jejich vývoj proběhne za 17-25 dní, samičky se dožívají 3-5 týdnů a během života naklade každá z nich 50-150 vajíček. Larvy i dospělé vši sají krev nejméně 3krát denně. Přítomnost vší ve vlasech se odborně nazývá pedikulóza.

Jak se veš dětská přenáší a projevuje?

K přenosu vší dochází při těsném kontaktu s napadenou osobou, nejčastěji mezi příslušníky rodiny, mezi sourozenci, spolužáky ve škole nebo při letních a zimních rekreačních pobytech dětí.

Přítomnost vší se projevuje nadměrným svěděním hlavy. Někdy bývá nápadnějším příznakem lechtání, způsobené prolézáním vší mezi vlasy, nejčastěji po večerním ulehnutí do postele. Napadené děti bývají neklidné, trvale nevyspalé, ve škole nepozorné.

Veš dětská v našich podmínkách nepřenáší žádné původce infekčních onemocnění ani nepůsobí jiné objektivní potíže. Zavšivenost je především problém společenský, napadené děti se cítí nečisté, ponížené a vyloučené nejen ze společnosti svých vrstevníků, ale i dospělých (učitelů, příbuzných apod.).

Jak se lze vši dětské zbavit?

Spolehlivým důkazem zavšivenosti je nález živých vší při vyčesávání (nejlépe hustým hřebenem „všiváčkem“) nebo při prohlídkách vlasů. Hnidy se vyskytují nejčastěji na vlasech za ušima.

Jediným možným preventivním opatřením proti vši dětské jsou časté prohlídky vlasů a v případě nálezu vší neodkladné odvšivení. Veš dětská vzdoruje všem běžným hygienickým úkonům, jako je běžné česání a mytí vlasů. K jejich odstranění je nutné používat přípravky k tomu určené.

K odvšivení lze zakoupit v lékárnách i bez lékařského předpisu šampón PARASIDOSE výrobce Laboratoires GILBERT z Francie. Je nutné si pečlivě přečíst návod a dodržovat uvedený postup, kterým je každé balení opatřeno. Informace o přípravku Parasidose  a DIFFUSIL H FORTE, aj.

Doporučení pro předškolní a školní zařízení

Z právního hlediska je zavšivení považováno za infekční onemocnění „pediculosis“, u kterého hrozí šíření v dětském kolektivu. Z důvodu ochrany zdraví dětí v kolektivu by školky a školy neměly zařazovat zavšivené děti do dětského kolektivu. Ovšem diagnostikovat a léčit tuto „nemoc“ mohou pouze rodiče (zákonní zástupci) popř. lékaři, nikoli učitelé či vychovatelé). Proto je nutné apelovat na rodiče, aby při každém zaznamenaném výskytu živých vší u svých dětí vždy informovali školu popř. školku, aby mohli být o výskytu vší v kolektivu informováni rodiče ostatních dětí. Jinak zde hrozí riziko opětovného přenosu vší na jejich již odvšivené dítě. Zároveň  by rodiče neměli dítě s výskytem dospělých živých vší posílat do dětského kolektivu. Školka nebo škola musí spoléhat na svědomitost a odpovědnost rodičů.

Doporučení pro rodiče

Podle § 31 odst. 1, písm. a) zákona č. 94/1963 Sb., o rodině, v platném znění, je rodič (zákonný zástupce) povinen pečovat o zdraví nezletilého dítěte. Je tedy i povinen sledovat výskyt vší a při zaznamenaném výskytu vší je rovněž povinen zajistit neodkladně léčbu tj. odvšivení dítěte. K odvšivování může použít pouze k tomu účelu určené přípravky či prostředky a musí dodržet jejich návod k použití. Odvšivovací přípravky je možno aplikovat pouze při zjištěném výskytu živých vší. Preventivní aplikace jakýchkoliv přípravků proti vším nemá smysl, protože po umytí vlasů účinek všech odvšivovacích přípravků mizí. Opakovaná preventivní aplikace odvšivovacích přípravků představuje zbytečné a neúměrné zatěžování dětského organizmu. Zavšivení dítěte lze prokázat nebo vyloučit pouze vyčesáváním vší pomocí speciálního hřebínku tzv. „všiváčku“ (běžně k dostání v drogeriích a zdravotnických potřebách). Vyčesávání vší se má provádět od kořínků vlasů alespoň 5 minut z celého povrchu vlasaté části hlavy. Vyčesávání vší je vhodné provádět nad světlou podložkou, popř. nad umyvadlem či vanou, na které jsou vyčesané vši dobře viditelné. Pravidelné vyčesávání vlasů všiváčky představuje jedinou možnost účinné prevence před šířením vší. Opakovaným důkladným vyčesáváním vší všiváčkem (alespoň každý třetí den) lze již během několika vyčesávání docílit úplného vymizení vší i bez aplikace odvšivovacích přípravků. U některých typů delších vlasů je však vyčesání všech vší technicky neproveditelné. Rovněž ostříhání vlasů na méně než 0,8 cm je další osvědčená metoda jak zamezit výskytu vší. Obecně platí, že po aplikaci jakéhokoliv přípravku proti vším dle návodu nebo po důkladném vyčesání vší „všiváčkem“, je možno považovat dítě za neinfekční a zařazovat ho do dětského kolektivu.

 

 

 

 

ROUP DĚTSKÝ

 

Jak roup vypadá?

Roup dětský (je velký asi 10 mm, má zašpičatělé oba konce těla a vypadá jako tenká bílá nitka. Způsobuje onemocnění nazývané enterobióza.

 

Jak se dítě nakazí?

K nákaze dojde v případě, když se mikroskopická vajíčka dostanou   do zažívacího traktu například při jídle po nedostatečné hygieně rukou. Vajíčka jsou usazená nejen na toaletách, ale také na umyvadlech i jiných místech. Často se vyskytují v prašném prostředí  a ulpívají na hračkách.

 

Jak roup škodí?

Kromě svědění konečníku se mohou ozývat bolesti břicha, objevuje se nevolnost, nadýmání i průjmy. Někteří pacienti si stěžují na špatný spánek a nervozitu.

 

 

Jak roup v dítěti žije?

Dospělí cizopasníci se usídlí v tenkém střevě a po oplození samiček následuje stadium reprodukce. Samičky se přemisťují do tlustého střeva a vylézají z konečníku, aby v jeho bezprostředním okolí nakladly svá vajíčka. Z konečníku vylézají večer nebo v noci a počet vajíček nakladených jedinou samicí se odhaduje na deset tisíc.  Kladení probíhá v několika cyklech a samička poté umírá. Vajíčka přežívají pouze několik dní a nedostanou-li se během této doby opět do trávicího ústrojí, hynou.

 

Jak se šíří?

V době kladení vajíček je lze velmi snadno přenést, a to zejména u dětí, které si od svědění v konečníku, vyvolaného pohybem samic, ulevují škrabáním. Vajíčka se tak dostanou pod nehty a odtud mohou být znovu přenesena do úst a zažívacího ústrojí. V těchto případech hovoříme o takzvané reinfekci.

 

Jak léčit?

Léčba je snadná, dětský lékař předepíše účinné léky. Roupi se nejčastěji objevují u dětí, ale výjimkou není ani onemocnění dospělých, zvláště žijí-li ve společném prostředí s infikovanými dětmi. K rozvoji enterobiózy dochází velice snadno a v organismu proti ní nevzniká žádná obrana. Proto je vhodné přeléčit v případě infekce dítěte i ostatní rodinné příslušníky.

Léčebnou dávku lékař někdy zopakuje po uplynutí stanoveného času (doba se liší, praxe je různá), protože je-li pacient i nadále v prostředí kontaminovaném vitálními vajíčky parazitů, může se bezprostředně  po léčbě nakazit znovu.

 

 

Jak dítěti ulevit?

 Na svědění konečníku pomáhá omývání či otírání vlhkým hadříkem. Jako podpůrná terapie se při léčbě enterobiózy doporučuje konzumace česneku, syrové mrkve a dýňových semínek. Nezapomínáme ani na častou výměnu spodního prádla a ručníků, pravidelné mytí rukou a stříhání nehtů. U zvířat se tito roupi vůbec nevyskytují.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář